Így készülj a közös munkára egy grafikussal (GYIK)

márc 14, 2025 | grafika, kiadványszerkesztés | 0 hozzászólás

Ha Neked is grafikai tervezésre vagy kiadványszerkesztésre van szükséged, biztosan felmerülnek benned kérdések a folyamattal, határidőkkel és elvárásokkal kapcsolatban. Az alábbiakban összegyűjtöttem a legfontosabb kérdéseket és válaszokat, hogy segítsek eligazodni a tervezési folyamatban. 

Már 14 éve dolgozom kiadványszerkesztőként és grafikusként Kecskeméten. Az évek során számos projektben vettem részt, amelyek során kreatív és egyedi megoldásokat nyújtottam ügyfeleimnek, számtalan területen: kiadványszerkesztés, online és offline grafikai anyagok készítése, weboldalak grafikai tervezése, katalógusok tördelése… stb.

1. Milyen típusú projekteket vállalsz, és van-e olyan, amit nem?

Nem vállalok SOS projekteket („tegnapra kellett volna”), autódekorációkat, épületcsomagolásokat, valamint olyan iparágak megbízásait, amelyek etikailag vagy környezetvédelmi szempontból aggályosak számomra (pl.: bizonyítottan etikátlanul működő cégek, erősen környezet- vagy egészségkárosító tevékenységek, felnőttipar).

2. Hogyan készüljek az első megbeszélésre a grafikussal?

Legyen egyértelmű briefed arról, hogy mit szeretnél. A tervezéshez szükséges szöveges és képi anyagokat (minél jobb minőségben) biztosítsd. Minél több információval rendelkezel, annál gördülékenyebb lesz a folyamat. Árajánlatot is csak a részletek ismeretében tudok adni (pl. nyomtatott plakát esetén: pontos szöveg, képek, méret, nyomtatási technológia).

3. Milyen anyagokra van szükség a projekt megkezdéséhez?

Minden projekt egyedi, de általánosságban: a szövegek és képek elengedhetetlenek. Emellett szükség van egy elfogadott árajánlatra és szerződéskötésre is.

4. Mennyi időt vesz igénybe egy átlagos projekt elkészítése?

Ez mindig a projekt bonyolultságától és az együttműködés gyorsaságától függ. Az átfutási időt közösen egyeztetjük, és ezt rögzítjük az árajánlatban és szerződésben.

5. Milyen formátumban kapom meg a kész anyagokat?

A fájlformátumokat a projekt jellege határozza meg: lehet nyomdakész PDF, TIF… stb. Az átadott anyagokat kizárólag a megbízás szerinti projekthez használhatod fel, hacsak máshogy nem állapodunk meg.

Felhasznált fotók: Mia Baker on Unsplash, 2H Media on Unsplash

6. Hogyan zajlik a tervezési folyamat, és milyen fázisai vannak?

  1. Első kapcsolatfelvétel – Online vagy személyesen átbeszéljük az igényeket.
  2. Brief és ajánlat – Megkérlek, hogy emailben is küld el a projekt részleteit, majd erre válaszolva elküldöm az árajánlatot.
  3. Szerződéskötés – Elfogadás után írásban rögzítjük a projekt részleteit.
  4. Tervezés – Az első terv(ek) elkészítése és prezentálása. (Megbízás díjának előleg fizetése ekkor esedékes.)
  5. Módosítások, véglegesítés
  6. Átadás és számlázás

7. Milyen módon biztosítod, hogy a végeredmény megfeleljen az elvárásaimnak?

Az ár minden esetben tartalmaz két ingyenes módosítási kört. Ez segít abban, hogy fókuszáltan és hatékonyan haladjunk. A visszajelzéseket mindig írásban kérem, különösen nagyobb változtatások esetén. További módosítási körök felárasak.

8. Milyen referenciákkal rendelkezel?

Számos online és offline grafikai anyagot készítettem, könyveket tördeltem, online hirdetéseket terveztem. Referenciáimat megtalálod a Behance profilomon. Kérésre további munkákat is megmutatok.

9. Milyen árazási struktúrát alkalmazol, és vannak-e rejtett költségek?

Az árazásom átlátható, nyilvános, részleteit itt találod: árlistám. Nincsenek rejtett költségek, minden szükséges információt előre kommunikálok.

10. Hogyan biztosítod a határidők betartását?

A határidőket a projekt bonyolultsága és az ügyfél által biztosított anyagok minősége határozza meg. Mindig előre egyeztetjük, és az árajánlatban rögzítjük. Minden tudásommal, enerigámmal azon dolgozom majd, hogy a határidők tarthatók legyenek.

11. Milyen szoftverekkel dolgozol?

Adobe Creative Cloud, Affinity Designer, Procreate.

Remélem, hogy ezek a kérdések segítenek tisztán látni a közös munka menetét. Ajánlom figyelmedbe a szolgáltatásaim menüpontot, ahol részletesen leírom, hogy mikkel foglalkozom pontosan. Ha mindezeken felül még további kérdésed van, keress bátran a kapcsolatok oldalomon keresztül! A célom, hogy a lehető legjobban támogassalak a vizuális megjelenésed kialakításában. Ha készen állsz a közös munkára, vedd fel velem a kapcsolatot!

Vázlatfüzetem margójára – nézz be a kulisszák mögé!

Elindítottam a havi hírlevelem azoknak, akiket érdekel, hogyan születnek a grafikáim és illusztrációim, mit tanulok a kreatív folyamatokból – és azoknak is, akik szívesen olvasnának olyan gondolatokat, amiket máshol nem osztok meg. Ha te is szívesen lennél a belső köröm tagja, szeretettel várlak!

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló témájú bejegyzések

Így készült a Lóca együttes jubileumi albumborítója

Így készült a Lóca együttes jubileumi albumborítója

Legutóbb arra kért fel az együttes, hogy tervezzem meg az új albumborítójukat, amit a 15 éves fennállásuk alkalmából jelentettek meg. Évek óta ismerem személyesen a Lóca együttes két állandó tagját. Általuk szerettem meg a moldvai tánczenét, és hosszú ideig része volt...

bővebben
Ingyen letölthető hálanapló – amit én is használok

Ingyen letölthető hálanapló – amit én is használok

Ingyenesen letölthető heti hálanapló lap – akár kinyomtatható, akár digitálisan is használható (pl. iPad + Goodnotes segítségével). Töltsd le és építs be több hálát a napjaidba! Szeretem a hála témáját, de eddig sosem voltam benne következetes. Viszont, amikor...

bővebben